Blog UX – User Experience. Narzędzia, badania, warsztaty, książki.

Znacie już moją przygodę z testami oprogramowania i serwisu szybkafaktura.pl. Tym razem w przeciwieństwie do małych zmian, postanowiliśmy się zająć największym elementem, zdjęciem na stronie głównej. Czy grafika po prawej stronie serwisu ma wpływ na konwersję? Co testowaliśmy? O tym w dzisiejszym artykule.

Kobieta czy tablet?

Nasz grafik, który zaprojektował stronę główną wpadł na dość ładny i modny pomysł, na stronie głównej dodał tablet, ze zrzutem systemu oraz małe czarne espresso. Na jasnym tle ładnie się to wszystko komponowało. Postanowiliśmy jednak przetestować starą sztuczkę. Postanowiliśmy zweryfikować czy kobieta, brunetka, skierowana ciałem w kierunku naszego guzika, call to action podniesie konwersje. Tym samym da naszym partnerom więcej dowodów, na słuszność testów UX.

stara_vs_nowa

Z mojego doświadczenia wynika, że brunetka lepiej konwertuje od blondynki. Nie pytajcie mnie dlaczego. W wielu kampaniach banerowych to własnie one pomagały nam generować ruch. Jak widać powyżej element nowoczesności i tabletu nadal jest obecny ale już nie w takiej formie jak przedtem.

Pamiętajcie, testy A/B muszą być prowadzone naprzemiennie. Czyli potrzebujecie systemu, który rozdziela ruch na dwie wasze strony w tym samym czasie. Jeżeli przeprowadzicie testy np. styczeń wersja A, Luty wersja B otrzymacie niewiarygodne dane. Na ich jakość będą miały wpływ przeróżne czynniki takie jak długość miesiąca, święta, zmienne sezonowe. Ja korzystam tutaj z systemu VWO.com który pokazuje wersja użytkownikom raz jedną raz drugą.

Wynik testu A/B

Tak jak zakładaliśmy zdjęcie kobiety powinno podnosić konwersję naszego systemu. Może to mieć związek z faktem, że większa połowa naszych klientów to właśnie mężczyźni. Jak widać i tym razem udało się nam podnieść konwersję o mały kawałek. Z 4.7% do 5.1%. Poniżej graf prezentujący wyniki:

wynik_testu

Ciekawostką wartą dodania jest fakt, że podczas tworzenia testów warto unikać dni, w których konwersja jest niższa. Takie dni to mogą być święta, dni wolne od pracy itp. W naszym przypadku to były weekendy. Takie dni będą spłaszczały wynik średni.

Jak widać na poniższym obrazku, testy rozpoczęliśmy w drugiej połowie stycznia i trwały miesiąc. Dość wyraźnie widoczne są weekendy (miejsca w których linie zwężają się ku sobie). To między innymi te dni, w których ogólna ilość konwersji jest bardzo niska, sprawiły że wskaźnik konwersji nie jest wyższy.

wynik_linia_czasu

Podsumowanie

Dzięki uprzejmości systemu szybkafaktura.pl mogłem zaprezentować Państwu jak drobne zmiany mogą wpłynąć na powodzenie i sukces projektu. Nasze drobne zmiany pozwoliły na wzrost konwersji z poziomu średniego 1% do 5.1%, co zwiększyło ilość nowych rejestracji w systemie pięciokrotnie!

Z pozostałymi testy prowadzonymi na stronie szybkafaktura.pl możecie zapoznać się tutaj:

Obecnie realizuję projekty UX/UCD dla Ministerstwa Finansów, w ramach spółki celowej Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o.

View Comments

There are currently no comments.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post