Czy A jest lepsze od B?
Zastanawiasz się nad elementami swojej strony www/aplikacji czy sklepu. Kolory guzików, rozmieszczenie, galerie. Oto krótka lekcja, która nauczy Cię jak postępować gdy znajdziesz się na rozdrożu.
Widzisz ten artykuł bo zapewne gdzieś w odmętach Internetu zadałeś pytanie o element w Twoim sklepie, na Twoje stronie czy w Twojej aplikacji. Może pytasz o napis na guziku, może oto z której strony umieścić obrazek, a może oto czy ta czcionka podniesie czas spędzony na Twojej stronie. Odpowiedzi będzie tyle ile osób, każdy ma swój subiektywny osąd, ze swojej perspektywy.
Czy pytasz swoich klientów?
Na początek warto odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie. Czy osoby, które udzielają odpowiedzi to Twoi klienci. Może pytasz na forum dla programistów, może na fan pageu dla marketingowców albo dla UX designerów? Czy oni są Twoimi docelowymi klientami? Jeżeli nie są, to gdy weźmiesz pod uwagę ich sugestię aby Twoja strona/aplikacja/sklep wyglądały w jakiś sposób, to zrobisz stronę właśnie dla nich, zamiast dla klientów docelowych.
Subiektywne opinie to nie to czego potrzebujesz
Uznaj z góry, że każda opinia jest skrajna. Ty potrzebujesz jednak średniej. Robisz produkt dla wszystkich klientów, nie tylko grupy wewnątrz grupy Twoich klientów. Aby otrzymać wiarygodną opinię powinieneś/naś zebrać minimum 30 opinii, potencjalnych klientów. Może się okazać, że podpowiedzą Ci jak chcieli by korzystać z Twojego projektu. Zbierasz je i porównujesz w poszukiwaniu wzorców. Czym więcej przykładów potwierdzających wzorzec (np. klienci chcą mieć mapkę na stronie) tym większa pewność, że to nie fluktuacja, a rzeczywista zmienna zależna.
A co ze standardami?
Standardy maja to do siebie, że są swojego rodzaju uogólnieniem. To, że stosuje się menu z lewej strony nie musi znaczyć, że w Twoim projekcie się to sprawdzi. Zobacz na ten blog. Dodałem menu po prawej stronie, bo zależy mi najpierw na zainteresowaniu treścią artykułu, a dopiero później na tym co blog ma do zaoferowania. To pokazuje, że Twoje przekonania i ogólne standardy nie muszą pasować do Twojego projektu, dla Twoich klientów, dla Twoje branży, dlatego testy okazują się niezbędne.
Co mi to da?
W dziale testy ux, opisałem jak zmiana treści guzika podniosła konwersję o 150%! Za pomocą kilku wyrazów, które przetestowaliśmy. Czy testy są warte podniesienia Twojej sprzedaży o 150%? Trzeba samemu sobie odpowiedzieć na to pytanie. Testy pomogą Ci znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania typu czy X jest lepsze od Y. Już dawno przestałem polegać na moim doświadczeniu, czy przekonaniu co wolą klienci. Zbyt wiele razy się myliłem by ufać przekonaniom. Dlatego stosuje testy tak często jak tylko się da.
Ok, chcę zrobić testy A/B, jak się za to zabrać?
Masz bardzo wiele programów, które oferują małe konta darmowe. Ja korzystam z vwo, z ciekawszych mogę polecić jeszcze Optimizely, Unbounce, KISSmetrics. Jakbyście się uparli to można również robić testy A/B w Google Analytics, ale nie polecam jest to dość karkołomne zadanie, w porównaniu z wymienionymi wcześniej programami. Jeżeli zdecydujecie się na powyższe programy to przygotowanie jest bardzo proste. W większości wypadków wystarczy dodać kod (podobny do kodu analyticsa) i tworzyć modyfikacje już w programie. Nie wymaga się wtedy znajomości podstaw HTML/CSS.
P.S. Proszę wrzucajcie ludziom tego linka, którzy zadają pytanie oto co wybrać lub co zmienić.
Zdjęcie w nagłówku pochodzi ze strony Optimizely
View Comments
Kickoff meeting – spotkanie startowe
Widzisz ten artykuł bo zapewne gdzieś w odmętach Internetu zadałeś pytanie o element...