Blog UX – User Experience. Narzędzia, badania, warsztaty, książki.

Od kilku liter, kliku zdań, czy słów może zależeć powodzenie Twojego produktu. Podczas pracy z nową stroną szybkafaktura.pl postanowiliśmy zweryfikować kilka założeń. Jednym z nich była treść guzika typu call to action. Guzik w wersji podstawowej zawiera napis „Wypróbuj przez 45 dni za darmo”. Każda strona główna musi realizować jakiś cel, czy to będzie: sprzedaż, rejestracja, edukacja itp. Na stronie głównej szybkafaktura.pl guzik miał zadanie generować rejestracje w systemie do wystawiania faktur. Dlatego postanowiliśmy się nim pobawić. A zaczęliśmy od treści na nim zawartej.

Testy A/B

Za pomocą mojego ulubionego programu do testów A/B Visual Website Optimizer, stworzyłem 4 wariancje:

  • C – Wypróbuj przez 45 dni za darmo (wersja kontrolna)
  • V1 – Wypróbuj za darmo
  • V2 – Wystaw pierwszą fakturę
  • V3 – WYPRÓBUJ ZA DARMO
  • V4 – WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ

Szczerze powiedziawszy byłem przekonany, że napisy z Caps Lockiem będą miały wyższą konwersję od pisanych klasycznie. Myliłem się co w pracy UX designera jest czymś absolutnie normalnym. 

Podczas testów A/B staraj się nie tworzyć różnych typów zmian jednocześnie (np. zmieniać układu i treści jednocześnie, chyba że potrafisz konfigurować testy wielowariantowe i masz duży ruch na projekcie) ponieważ możesz nie zrozumieć, która zmiana wpływa na konwersję. Np. kolory i wielkości guzików jednocześnie.

Wyniki – jaki napis na guziku wpływa korzystnie na konwersję?

Przez stronę przepuściliśmy 45.000 użytkowników. Średnio 9.000 na wariancję. Co okazało się zobaczcie na poniższym obrazku:

Testy A/B

Okazało się, że kontrolna wersja (C – pomarańczowa) napisu generuje średnio 1% konwersji (90 pełnych rejestracji), za to V1 średnio 2.5% (225 pełnych rejestracji!). Co daje około 150% wzrostu! Tylko za pomocą zmiany kilku wyrazów z guzika na stronie głównej. Innymi słowy robienie testów A/B bardzo się opłaca. Każda wariancja okazała się bardziej skuteczna od tej zaproponowanej przez Front-enda.

Pamiętaj moja wariacja „Wypróbuj za darmo” wcale nie musi być najlepsza dla Twojego sklepu/produktu/serwisu. Wystarczy, że Twoja grupa docelowa ma inne uwarunkowania. Pamiętaj aby przetestować kilka wariantów, zamiast zdawać się na gotowe rozwiązania.

P.S. Swoją drogą naszła mnie myśl. Ile projektów poległo, bo nikt nigdy nie zweryfikował jakie elementy obniżają konwersję? Ile Project Managerów udowadniało, że projekt kiepsko konwertuje, a była to wina źle dobranego interface?

Obecnie realizuję projekty UX/UCD dla Ministerstwa Finansów, w ramach spółki celowej Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o.

View Comments

There are currently no comments.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post