Test pierwszego kliknięcia
Pierwsze kliknięcie jest niesamowicie ważne. Dobrze zaprojektowany sklep w oparciu o test pierwszego kliknięcia, może podnieść sprzedaż nawet o 100%!
Test pierwszego kliknięcia polega na sprawdzeniu w co i jaki użytkownik kliknie jako pierwsze. Jest to szczególnie istotne z perspektywy zaprojektowanego zadania do wykonania. Taki test mona przeprowadzać zarówno na działającym systemie/stronie www jak i prototypie czy makiecie.
Dlaczego pierwsze kliknięcie jest takie ważne?
Test pierwszego kliknięcia to odpowiedź czy interface strony / aplikacji został stworzony prawidłowo. W przypadku zaprojektowanego zadania np. „wybierz męskie buty” użytkownik ma za zadanie zlokalizować obuwie, na ekranie naszego sklepu internetowego. Od rozłożenia kategorii, treści na guzikach, kolorów, wielkości itp. Będzie zależało czy klient kliknie w odpowiedni guzik. Czym szybciej klient dostanie się do pożądanego miejsca, tym większe prawdopodobieństwo zakupu, co za tym idzie będzie to miało totalny wpływ na wyniki sklepu z butami.
Jeff Suro na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia ukuł tezę, że osoba, która od pierwszego kliknięcia wybierze odpowiednią ścieżkę, ma 87% szans na dotarcie do pożądanego miejsca. W przeciwieństwie do osoby, której pierwsze kliknięcie będzie błędne, której skuteczność dotarcia do pożądanego produktu wyniesie zaledwie 46%.
Jak projektować testy pierwszego kliknięcia?
- Staraj się tworzyć zadania w postaci problemów do rozwiązania np. „jesteś zainteresowany słuchawkami Sony X666, znajdź jak długo obowiązuje gwarancja takich słuchawek” wszystkie zdania typu: jak wiele, gdzie, czy posiadają, są zadaniami wartościowymi pod kątem testów pierwszego kliknięcia.
- Zanotuj prawidłową ścieżkę dotarcia do celu zadania. Możesz ją stworzyć w oparciu o zrzuty ekranu + linki do podstron. To ułatwi Ci pracę podczas porównywania prawidłowej ścieżki oraz ścieżki pokonywanej przez użytkowników. Szukaj podstron, które najczęściej gubią Twoich użytkowników.
- Odnotuj każde kliknięcie myszką
- Zwracaj uwagę na czas. Im dłużej użytkownik zastanawia się na dokonaniem kliknięcia, tym większe prawdopodobieństwo, że w naszym layoucie jest coś nie tak.
- Pod koniec każdego zadania poproś użytkownika by ocenił na skali „łatwość” danego zadania.
- Warto wspierać się oprogramowaniem nagrywającym zachowania użytkownika np. Hotjar, dzięki niemu nagramy kliknięcia oraz ruchy myszką. Jest to dla nas bardzo przydatne, ponieważ program sam naniesie na siebie wszystkie wyniki i stworzy mapę ciepła, która przyspiesza analizę.
Jak zbudować stronę aby pierwsze kliknięcie było takie jakiego oczekuje?
Nie ma jednej odpowiedzi. Na stronach medycznych może lepiej działać guzik o kolorze zielonym, za to na stronach o tematyce giełdowej zwykły odnośnik tekstowy. Niestety posługiwanie się wzorcami jest błędem. Twoi klienci mogą być zupełnie inni, niż użytkownicy, na podstawie, których powstał wzorzec. Jeżeli wykorzystasz wzorzec i nie przetestujesz innych możliwości, może się okazać, że zaszkodzisz swojej stronie. Najlepszą odpowiedzią są testy. Użytkownicy pokażą i powiedzą Ci jak chcą byś stworzył dla nich stronę czy aplikację. Słuchaj ich.
Najlepsze praktyki
Kiedy projektujesz test pierwszego klienta zastanów się nad:
- Środowiskiem badania. Czy użytkownik ma możliwość kontaktu z właściwie wyglądającym i działającym modelem, czy TY jako tester masz możliwość obserwacji i notowania na raz?
- Nie informuj użytkownika, że jest to test pierwszego kliknięcia. Niech użytkownik skupi się na zadaniu. Wspomnienie o pierwszym kliknięciu może wypaczyć wynik końcowy.
- Podziel testy również w oparciu o stronę, od której zaczyna drogę użytkownik. Ścieżka może być inna gdy użytkownik zaczyna od strony głównej i inna gdy zaczyna od wpisu na blogu. Wybierz ekrany startowe w oparciu o analitykę odwiedzin strony (strony docelowe).
Źródło: usability.gov
Nie gotuj programisty
Test pierwszego kliknięcia polega na sprawdzeniu w co i jaki użytkownik kliknie jako...