Blog UX – User Experience. Narzędzia, badania, warsztaty, książki.

Landing page, to jedna z najskuteczniejszych form promocji w Internecie, oczywiście moim jakże subiektywnym zdaniem. Landing page może mieć przeróżne cele, jednakże zazwyczaj wyróżnia się główne cele takie jak: rejestracja, pozostawienie danych kontaktowych, sprzedaż itp. Tutaj zająłem się projektem dla szybkafaktura.pl. Celem tych testów A/B było znalezienie takiej kompozycji, która w oparciu o dostępny przygotowany szablon maksymalizowałaby ilość rejestrujących się użytkowników.

Co to jest landing page?
Znany również jako strona lądująca. Jest to prosta strona www zwykle nie zawierająca podstron poza regulaminem. Jej celem w głównej mierze bywa pozyskiwanie adresów mailowych. Strony lądujące mogą również mieć za cel sprzedaż produktu. Taka strona składa się z nagłówka opisu zachęcającego do pozostawienia danych/zakupu oraz to co najważniejsze z pól formularza, w których możemy pozostawić swoje dane. Tak zebrane maile wykorzystuje się w późniejszych kampaniach reklamowych.

Do testów A/B (testów różnych wersji landing page) wykorzystałem moje ulubione oprogramowanie jakim jest VWO.com. Do jego działania nie potrzebna jest praktycznie żadna specjalistyczna wiedza. Wystarczy podpiąć skrypt JS na naszej stronie i już możemy skutecznie modyfikować wizualną warstwę naszej strony lądującej. Narzędzie pozwala edytować elementy naszych sklepów, stron www czy landing page za pomocą narzędzi podobnych do tych w Wordzie. Więc każdy sobie poradzi z uruchomieniem takiego testu. Poniżej prezentuję wygląd kontrolnego landing page oraz oznaczyłem na nim elementy, które uległy modyfikacji w celu przetestowania, czy te zmiany będą miały korzystny wpływ na konwersje.

 

UX Landing page

  1. Landing page ze zmianą V1 – w tej wariancji usunąłem opis funkcjonalności, które wchodzą w skład oprogramowania. Tutaj zmiana była oparta na założeniu, że użytkownicy nie przewijają strony i ta sekcja jest niepotrzebna.
  2. Landing page ze zmianą V2 – w tej wariancji pozmienialiśmy teksty, daliśmy je do modyfikacji innemu działowi, by sprawdzić czy przypadkiem inne podejście do haseł reklamowych nie przyniesie lepszych rezultatów.
  3. Landing page ze zmianą V3 – w trzeciej wariancji usunęliśmy cały nagłówek z logiem oraz telefonem. Chcieliśmy pominąć etap telefonów do boku oraz zmniejszyć ilość rozpraszaczy na stronie.

UX landing page – wyniki

Przez system przepuściliśmy 4.000 użytkowników uzyskując w najlepszym wypadku 4.31% konwersji. Poniżej wyniki naszego testu. Literka C oznacza wersję kontrolną, czyli podstawową, bez żadnej edycji.wyniki ux landing page

Jak się okazało zmiany 1 i 2 (niebieski i róż) znacząco obniżały konwersję nowych użytkowników, aż o 45 i 23%! To pokazuje jak błędne założenia mogą negatywnie wpłynąć na ilość potencjalnych rejestracji, a co za tym idzie ROI z działań marketingowych. Za to Wariant 3 w którym usunęliśmy nagłówek okazał się podnosić ilość naszych konwersji aż o 15%! (w stosunku do wersji kontrolnej). Co przy nawet najmniejszym budżecie stanowi sporą różnice.
Jak widać testy są proste, a dzięki nim w swoich firmach łatwo możecie łatwo wykazać waszą przydatność. Bo dzięki wam pieniądze waszych pracodawców nie przelewają się przez palce. To też pokazuje jak bardzo drobne zmiany mogą mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia kampanii czy danego projektu.

P.S. Jeżeli chcecie pobrać gotowy landing page dla własnych projektów to przygotowałem dla was bezpłatny szablon – landing page szablon

"Wiem, że nic nie wiem."
— Władimir Putin podczas przejażdżki na niedzwiedziu

Obecnie realizuję projekty UX/UCD dla Ministerstwa Finansów, w ramach spółki celowej Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o.

View Comments

There are currently no comments.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post