Blog UX – User Experience. Narzędzia, badania, warsztaty, książki.

W życiu każdego UX designera przychodzą takie dni, w których zlecamy zmiany zespołowi programistów, deweloperów. Następnie testujemy je na żywym organizmie, aby sprawdzić odbiór przez użytkowników końcowych. To normalna kolej rzeczy. Problem pojawia się wtedy gdy po niedawni wprowadzonej trudnej zmianie, dla programistów każemy im to wszystko zakopać i zacząć od nowa. Nikt nie przepada za niszczeniem własnej pracy, a programiści najbardziej. Taki problem, konflikt jest klasyczną sytuacją, na którą jako UX designerzy musimy być gotowi.

Wojna cz pokój?

Tu dochodzimy to problemu. Możemy zlecić w naszym CRM, nowe zmiany i nie patrzeć się za siebie. To metoda spalonej ziemi, dzięki której programiści szybko nas znienawidzą i przy najbliższej możliwej okazji wsadzą nam nóż w pierś jak Johnowi Snow w Grze o Tron. Biorąc pod uwagę, że nie masz przy sobie czerwonej kapłanki musisz zastosować pewne działanie wyprzedzające.

W naszym przypadku zaobserwowaliśmy, że poprzednia zmiana mimo, że podnosi bezpieczeństwo systemu to jednocześnie silnie obniża konwersje. Chodzi o wieloskładnikowe hasło. Zamiast wrzucać w zadania zespołowi zmianę postanowiliśmy pójść do zespołu programistów z tym wnioskiem.

– słuchajcie mamy problem, nasze nowe bezpieczne hasło silnie obniżyło konwersje w systemie, tutaj są dane. Czy macie jakieś pomysły jak to zmienić?

Po tak ustawionej sytuacji programiści zaproponowali zmianę, którą sami chcieliśmy im zlecić. Takie rozwiązanie sytuacji ma same plusy.

  • Programiści czują się częścią projektu;
  • Są dowartościowani, bo prosimy ich o ekspercką opnie;
  • Zaczynają rozumieć UX;
  • Uważają zmianę za swój pomysł, więc są dokładniejsi i czują większą odpowiedzialność;
  • Uczą się, że sami mogą proponować rozwiązania i mieć wpływ na projekt;

Empatia jest podstawą UX designera. Pamiętajcie o niej nie tylko podczas testów, ale także podczas pracy z waszym zespołem. Takie zachowanie zaprocentuje w przyszłości świetnymi relacjami.

Obecnie realizuję projekty UX/UCD dla Ministerstwa Finansów, w ramach spółki celowej Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o.

Next Post