Blog UX – User Experience. Narzędzia, badania, warsztaty, książki.

Autorzy prawdopodobnie najbardziej znanego kanału na YouTube o tematyce UX wydali książkę – Get started in UX. To całkiem ładnie wydana książka, o tym jak rozpocząć i na co zwrócić uwagę podczas budowania kariery w UX. Jest to książka, która idealnie wpasowała się w moje upodobania. Od 2011 roku uczestniczę w przeróżnych projektach IT jako koordynator marketingu, a od 2013 roku zgłębiałem wiedzę na temat behawiorystki, odczytywania mowy ciała i przewidywania ludzkich zachowań. Wiedza z zakresu UX okazała się idealnym środkiem, gdzie mogę wykorzystywać moje umiejętności. Książka, którą postaram się tu krótko opisać jest swojego rodzaju przewodnikiem, po naszej karierze UXa.

O Get started in UX

Książka nie została wydana w wersji fizycznej. Można ją kupić i pobrać w formatach PDF, ePub i Mobi. Jej obecna cena to 12.29 USD (około 50zł). Idealnie nadaje się na wszystkie czytniki książek oraz tablety. Książka objętościowo to 226 stron wiedzy oraz strategi jak rozpocząć swoją przygodę z UX. Książka jest podzielona na kilka działów: Nauka, jak ją zdobywać, jak dobrać odpowiednie narzędzia, jak zdobyć pierwsze doświadczenie, jak budować sieć znajomych zajmujących się tematyką UX, jak zdobyć mentora oraz jak zdobyć pracę.

Z jednej strony nie poznamy wielu narzędzi czy technik odnośnie UX, ale znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań od czego zacząć, gdzie szukać wiedzy oraz najważniejsze – gdzie szukać pracy.  Książka jest napisana w języku angielskim i nie ma polskiego tłumaczenia. Ma to swoje zalety, bo można przywyknąć do języka branżowego. Dziś trzeba się liczyć z faktem, że większość nowości oraz kursów, z których moglibyśmy się uczyć, jest tworzonych w języku angielskim. Mimo, że moją znajomość angielskiego oszacowałbym gdzieś pomiędzy B2/C1, zdarzały mi się problemy i musiałem sięgać po słownik. Nie zrażał bym się jednak tym, bo książka może być jednocześnie fajnym narzędziem do ulepszania naszego języka angielskiego, który jest wymagany w lepiej płatnych miejscach pracy. Zanim weźmiemy do ręki tą książkę warto jest zaznajomić się wstępnie z tematyką UX.

To co mi przypadło w niej do gustu to: spójne potraktowanie kariery potencjalnego UXa, wywiady z ekspertami w branży, które rzucają wiele światłą na pracę w tym zawodzie, proces tworzenia portfolio oraz ludzkie podejście do naszych możliwości oraz umiejętności.

Dla kogo jest ta książka?

 • Dla osób chcących zmienić profesję w kierunki IT, które nie potrafią/nie chcą programować
 • Dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z UX
 • Dla osób, które mają wątpliwości czy to jest dobry kierunek
 • Dla osób, które sądzą, że w UX się świetnie zarabia (bo nie zarabia się jakoś wyjątkowo)
 • Dla osób, które chcą stworzyć swoje pierwsze portfolio ale nie wiedzą jak
 • Dla osób, które chcą nabrać doświadczenia ale nie wiedzą od czego zacząć

Kariera UX od czego zacząć?

Na zakończenie pozwólcie, że przemycę Wam odrobinę wiedzy, która znalazła się w książce i może się Wam przydać.

To co jest kluczowe, trzeba na początek zdać sobie sprawę z faktu, gdzie obecnie się znajdujemy? Co robimy? W czym jesteśmy dobrzy? Kiedy zweryfikujemy nasz obecny stan to warto w skali od 1/10 ocenić nasze umiejętności. Panowie Luke Chambers oraz Matt Magain uważają za kluczowe:

Pamiętaj by być ze sobą szczerym. To od realnej odpowiedzi na te pytania, będzie zależało czy podejmiesz właściwą decyzję odnośnie swojej przyszłej kariery.
 • Czy umiesz opowiadać historie, czy potrafisz przekazywać swoje idee, pomysły i koncepty innym? Czy umiesz przekonywać do swojego zdania?
 • Czy umiesz ułatwiać (Facilitating)? Czy rozumiesz w jaki sposób można usprawniać i ułatwiać pewne rzeczy, szczególnie w IT? Czy usprawniasz sobie w życiu codziennym zwykłe obowiązki, tak by były prostsze i łatwiejsze? Czy korzystasz z oprogramowania, które ułatwia Twoją pracę oraz organizację pracy?
 • Czy umiesz prezentować? Czy potrafisz tworzyć porywające prezentacje? Czy umiesz występować publicznie?
 • Czy jesteś osobą krytyczną? Czy potrafisz dostrzegać swoje błędy i się do nich przyznawać? Czy umiesz brać odpowiedzialność, za źle działające procesy oraz systemy? Czy potrafisz dostrzegać małe błędy?
 • Czy umiesz rysować? Czy potrafisz za pomocą markera i flipcharta narysować proste obiekty? Czy nie boisz się swoich szkiców?

Jeżeli średnia z odpowiedzi na te pytania będzie niższa niż 5, to musisz zdać sobie sprawę z faktu, że nauka będzie dość długa i trzeba jasno odpowiedzieć sobie na pytanie – czy chcę pracować w UX? Jeżeli jednak jest powyżej 6, to śmiało możesz rozpoczynać naukę w tym zawodzie, bo zapewne masz wiele umiejętności, które możesz tam wykorzystać.

Książkę można kupić tutaj

Obecnie realizuję projekty UX/UCD dla Ministerstwa Finansów, w ramach spółki celowej Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o.

View Comments

There are currently no comments.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post