Strategia UX – dobra książka, ale dla kogo?
Strategia UX to książka o dziwo nie dla początkujących UX designerów. Po jej lekturze młody UX designer będzie skołowany.
Gdy widzę książkę wydawnictwa O’reilly, w tematyce mi ulubionej tzn. UX nie waham się z zakupem. Nie inaczej było w tym przypadku. Strategia UX to książka o dziwo nie dla początkujących UX designerów. Po jej lekturze młody UX designer będzie skołowany. Zamiast rozjaśnić, jest jeszcze ciemniej. Czyli zupełnie jak z alkoholem z Białegostoku. Etykieta całkiem ładna ale zawartość wprawia o zawroty głowy. Dlaczego? Bo to książka dla Product Designerów. Książka zawiera takie rzeczy jak: tworzenie strategii biznesowej, wytwarzanie minimum value product aż po projektowanie lejka sprzedażowego. Nie brzmi to jak czysty UX, bo nim nie jest.
Mocnymi stronami książki są: analiza konkurencji, minimum value product, Tworzenie podstawowych założeń rozwiązania oraz dość skrótowo potraktowane persony.
Niestety wad mam wrażenie, że jest trochę więcej. Autorka podczas książki prowadzi nas przez swój opracowany schemat pracy z produktem, bardzo możliwe, że bardzo skuteczny. Jednakże dla mnie w wielu miejscach chaotyczny, przeplatany dość luźno powiązanymi ze sobą historyjkami. Pojawiają się tam również elementy, z którymi trudno się zgodzić. Szczególnie w rozdziale dotyczącym badań. Wygląda to tak jakby autorka prowadziła jedynie partyzanckie lub pół-partyzanckie testy użytecznościowe. Zapominając o całej palecie narzędzi, które można wykorzystać. Nawet wzruszająca, końcowa historia, z której dowiadujemy się, że Alex Zindler (dziadek autorki) jest polskim Żydem, który wraz z matką wyjechał do Ameryki, nie jest w stanie sprawić, że książka stanie się lepsza, a szkoda. Bo to mocny akcent.
Jeżeli myślisz o karierze Product Designera, to ta pozycja może być ciekawa i dość praktyczna. Jeżeli jednak chcesz ją kupić z myślą o podniesieniu swojego warsztatu UX designera na wyższy poziom, to są zdecydowanie lepsze pozycje na rynku.
Insighty z książki
- innowacja w zakresie wartości pojawia się wówczas gdy w firmie uda się połączyć efekt nowości z przydatnością i ceną,
- innowacje w zakresie wartości występują na przecięciu UX z modelem biznesowym,
- propozycja wartości musi wynikać z problemu, który został zidentyfikowany i potwierdzony,
- wywiad partyzancki zawsze składa się z dwóch etapów, weryfikacji oraz wywiadu właściwego,
- zadaj sobie pytanie, dlaczego rozwiązanie, które chcesz zaprojektować jeszcze nie powstało?
- entuzjazm przyćmiewa logikę,
- sensowne ekonomicznie rozwiązanie to takie które bilansuje wymagania klienta z celami biznesowymi,
- innowacyjne modele:
- połączenie znanych już cech oraz funkcji
- alternatywa dla propozycji wartości (rozszerzenie funkcjonalności),
- produkt jest mocno uproszczoną wersją dotychczasowych funkcjonalności, bardziej dostępną,
- produkt łączy dwa odrębne segmenty użytkowników,
Product Designer – kim jest? Za co odpowiada?
Gdy widzę książkę wydawnictwa O’reilly, w tematyce mi ulubionej tzn. UX nie waham się...