Blog UX – User Experience. Narzędzia, badania, warsztaty, książki.
TL;DR - UX. Smashing Magazine
Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z UX książka okaże się zbiorem wielu podstawowych technik, jeżeli jednak jesteś już doświadczony/a w UX, to ta książka może być ciekawą pozycją na półce, do której można wracać by odświeżyć sobie dany element procesu UX.

Autorzy czyli Smashing Magazine to absolutna klasyka w świecie IT. Tym razem wziąłem na warsztat ich książkę o tematyce projektowania stron internetowych oraz UX. Trzeba przyznać, że to gruba i nie łatwa pozycja. Jest swojego rodzaju testem. Jeżeli uda Ci się ją przeczytać od początku do końca, to znaczy, że będziesz UX designerem. A dlaczego? Ponieważ książka dość dokładnie rozprawia się z każdym aspektem etapu projektowania UX. Z jednej strony jest to ogromna zaleta bo otrzymujesz pełny pakiet informacji potrzebnych na starcie, jeżeli zaczynasz swoją przygodę z UX. Jednakże z drugiej strony jeżeli jesteś już na odrobinę wyższym poziomie to może być nużąca. Nużąca, bo jest tam wiele informacji oczywistych oraz powtórzeń, które są bardzo istotne dla przyszłych UX designerów.

UX Smashing Magazine – czy warto?

Uważam, że mimo wszystko każdy aspirujący do roli UX designera powinien chociaż posiadać w swoim zbiorze ową książkę. Jest to ciekawe uzupełnienie klasyka – Nie każ mi myśleć. Dzięki temu, że nie jest atrakcyjną motywacyjną pozycją, a bardziej twardym podręcznikiem. Osobiście lubię wracać do tej książki gdy chcę sobie odświeżyć pamięć, lub spojrzeć na dane zagadnienie projektowe z szerszej perspektywy. Często się zdarza, że zapominamy o kluczowych elementach w procesie UX, wtedy z pomocą może przyjść nam właśnie ta pozycja.

Jeżeli spodziewamy się nowinek, to niestety obejdziemy się smakiem. Trzeba uznać tą pozycję jako silne fundamenty naszej przyszłej pracy. Niekiedy, tak jak w przypadku rozwiązań mobilnych może okazać się mało aktualna. Jednakże z uwagi, że opisuje fundamenty to jeszcze długo będzie mogła być śmiało wykorzystywana. Zastanawiam się czy autorzy celowo nie wyeliminowali ciekawych “smaczków” aby uchronić książkę przed starzeniem się. To co mnie mocno rozbawiło to fotografie zawarte w książce.

Podsumowanie

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z UX książka okaże się zbiorem wielu podstawowych technik, jeżeli jednak jesteś już doświadczony/a w UX, to ta książka może być ciekawą pozycją na półce, do której można wracać by odświeżyć sobie dany element procesu UX.

Ocena: 7/10

P.S. Tutaj możesz dokonać jej zakupu.

Obecnie realizuję projekty UX/UCD dla Ministerstwa Finansów, w ramach spółki celowej Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o.

Next Post