Blog UX – User Experience. Narzędzia, badania, warsztaty, książki.

Jakie sztuczki UX wykorzystałem na tym blogu? Aby mieć pełen obraz sytuacji. Mimo, że znam CSS i HTML to nie jestem na tyle dobry by stworzyć skórkę pod WP, ale myślę, że i na to przyjdzie pora. Dlatego skorzystałem z gotowego szablonu, który musiałem zmodyfikować pod Was. Jak szukacie fajnych szablonów to polecam themeforest.net, jest tam masa ciekawych gotowców. Od gotowych szablonów sklepów internetowych, aż po genialne skórki do prezentacji powerpoint. Jest tego tam sporo i często z nich korzystam.

Proste badanie UX pokazało mi kilka ciekawostek

Po dodaniu kliku pierwszych artykułów postanowiłem poprosić czytelników poprzedniego bloga o przejrzenie, wykonanie akcji oraz zebranie wskazówek. Jak to zawsze bywa w przypadku UX akcji nawet tych najprostszych, otrzymujemy masę ciekawych wskazówek, których się nie spodziewaliśmy. Ideą jest by znalezienie tych powtarzających się i nie do końca powiązanych z odczuciami estetycznymi. Warto umieć odróżnić problemy funkcjonalne od estetycznych odczuć.

Guzik – powrót do strony głównej. Muszę przyznać, że to było moje największe zaskoczenie. Zawsze sądziłem, że naturalnym jest fakt, że użytkownicy klikają w logo jako w guzik, przenoszący na stronę główną. Jak się okazuje nie do końca. Kilka osób wskazało mi na to, że brakuje im takiego guzika więc go dodałem pod listą komentarzy, możecie zobaczyć go na dole tej strony.

Sekcja komentarzy Facebook. Okazuje się, że użytkownicy, których przebadałem coraz chętniej korzystają z tego typu formularza, z wpiętym facebookiem. To tak jakbyś nadal był na facebooku. Komentowanie jest bardzo naturalne. Dodatkową korzyścią jest fakt, że osoby komentując mogą opublikować komentarz na swojej ścianie co może sprowadzić odrobinę darmowego ruchu.

Korekta języka. W przypadku testów warto zastosować gotowe teksty, które mogą przeczytać użytkownicy. Okazuje się, że dość trafnie są w stanie poprawiać nie tylko błędy interpunkcyjne ale i ocenić Twój język i sposób jego wykorzystania. Co za tym idzie ulepszyć Twoje copy.

Błędy których nie widać. Co jest absolutną korzyścią testów zdalnych jest fakt, że każdy do wykonania testów wykorzystuje swój prywatny komputer. Ze swoim systemem operacyjnym i swoją przeglądarką. Co skutkuje tym, że Twoje strony, aplikacjie itp. Są testowane w wielu mogłoby się wydawać niedostępnych środowiskach. Dzięki temu dowiadujesz się o błędach, które na Twoich ustawieniach nie istnieją. Ja odkryłem, że część przeglądarek IE i Windows Vista miał problem z polskimi czcionkami, mimo że korzystałem z fontów Googla.

Moje ulepszenia UX bloga

Menu z prawej strony. Wielu pisało, że z prawej to jakoś tak dziwnie z tym menu. Prawda dziwnie. Spójrzmy jednak na to z mojej strony. Na blog większość czytelników trafia przez artykuł. Co za tym idzie treść okazała się interesująca. Dlatego chcę prezentować gościom najpierw treść, a potem menu. Ludzie mają to do siebie, że najpierw skupiają uwagę z lewej strony. Tam tez postanowiłem zaserwować artykuł. Druga kwestia to tablety. Co raz częstszym medium jak wynika ze statystyk jest tablet. Czyli duża rozdzielczość w połączeniu z dotykowym panelem. Postanowiłem ułatwić tym użytkownikom pracę. Biorąc pod uwagę, że duża większość to praworęczni to menu z prawej strony powinno pomóc. Oczywiście mogę się mylić dlatego zrobię testy i się okaże.

Fonty. Dobór czytelnych, przejrzystych czcionek to bardzo istotny element. Zazwyczaj staram się stosować w treści <p> czcionki szeryfowe, a w nagłówkach <h1,2,3> proste. Dzieląc tekst na akapity warto jest dodawać im odpowiednie subtytuły. Co za tym idzie każdy tytuł powinien znajdować się bliżej akapitu, który opisuje. Zwykle niestety w Internecie tytuł jest dokładnie po środku akapitu poprzedzającego i kolejnego co jest błędem.

Hamburger menu. Szablon udostępnia wersję mobilną bloga co w dzisiejszych czasach jest bardzo istotne. Jednakże chłopaki projektujący ten szablon zastosowali hamburger menu (taka ikona z trzema poziomymi kreskami symbolizująca menu) z lewej strony. Zróbmy mały eksperyment, weźcie telefon w jedną dłoń. A teraz postarajcie się dosięgnąć kciukiem lewego górnego rogu ekranu. Nie jest to najłatwiejsze, szczególnie jeżeli wasz telefon ma więcej niż 4.5 cala. Idąc tym tropem przestawiłem ikonę menu na prawy górny róg, tam kciuk dosięga z łatwością.

Drobnostki. Moje optymalizacyjne działania również sprowadzały się, do rzeczy drobnych. Takich jak minimalne menu, dział kategorii z osobnym opisem, usunięcie zbędnych zapytań do bazy w celu szybszego działania strony. Optymalizacja stron pod SEO czy wewnętrzne linkowanie do odpowiednich wpisów.

Oto lista wskazówek, którą śmiało możecie brać pod uwagę przy projektowaniu Waszych blogów.

Obecnie realizuję projekty UX/UCD dla Ministerstwa Finansów, w ramach spółki celowej Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o.

View Comments

There are currently no comments.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post