Tesla Amazing – czy to dobra alternatywa dla karteczek samoprzylepnych?
Czy warto inwestować w nowsze droższe karteczki samoprzylepne? Ten test może pomóc podjąć decyzję.
Najpopularniejszym narzędziem UX i akcesorium w portfelu projektanta doświadczeń są dobry cienkopis oraz samoprzylepne karteczki. Za ich pomocą tworzymy: podstawowe mapy interakcji, generujemy pomysły, kategoryzujemy sugestie klientów, sortujemy karty, rozrysowujemy proste funkcjonalności i wiele wiele innych. Czy zwykłe papierowe karteczki z paskiem kleju na szczycie da się ulepszyć? W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
Tesla Amazing z Estonii
Grupa zapaleńców z Estonii postanowiła zrewolucjonizować samoprzylepne karteczki i wprowadzić je w XXI wiek. Aby to zrealizować opracowali prototyp karteczek, których główną zaletą jest fakt, że zamiast kleju wykorzystują elektrostatykę. Stąd też nazwa nawiązująca do jednego z bardziej znanych naukowców Nikola Tesli.
Tesla Amazing pierwszy kontakt
W ich ofercie znajdują się wielokolorowe karteczki o różnych wielkościach. Co ciekawe nie posiadają klasycznych kwadracików o wymiarach 76x76mm. Zespół Tesla Amazing poszedł w kierunku prostokątów, które lepiej nadają się na krótkie napisy. Najmniejsza karteczka w ich ofercie to 70x50mm. Zwykły bloczek klasycznych karteczek Post-it kosztuje około 6zł, pakowanych po 100 sztuk. 100 Karteczek Tesla 70x50mm kosztuje 7,60zł, jednak lepsze wydają się być bloczki 100x70mm które kosztują 11,40zł za 100 sztuk, czyli już 2x drożej niż klasyczne post-it. Te też wybrałem do testów.
Karteczki Tesla wydają się być wykonane nie z papieru ale bardzo cienkie folii, pokrytej z jednej strony małą warstwą kolorowej farby. Karteczki pakowane są w ładne tekturowe opakowania, przypominające wizytownik. Co ciekawe po karteczkach foliowych pisze się lepiej niż na papierowych protoplastach. Zapewne to efekt zastosowanej farby. Po drugiej stronie karteczki mamy białą powierzchnie, która dobrze przylega do wszystkich powierzchni. Co ciekawe napisy stworzone na białej stronie da się zmazać. Jednakże przekonanie, że jedna karteczka będzie nam służyła wielokrotnie jest złudna. Taki manewr bardziej nadaje się do poprawiania, niż do wielokrotnego użytku. Karteczki bardzo łatwo zbierają kurz oraz wszelkiego rodzaju pyłki. Zbyt duże zabrudzenie niestety niweluje elektrostatyczne pole zmniejszając ich moc przylegania do powierzchni.
Test karteczek Testla vs Post-it
Poniżej stworzyłem porównanie klasycznych karteczek samoprzylepnych z Telsa Amazing. Główną cechą, którą porównywałem był okres czasu, w którym dana karteczka utrzyma się przyklejona do danej powierzchni. Dodatkowo porównałem jak zachowują się karteczki zabrudzone (wyczyściłem laptopa z kurzu), które mają symbolizować karteczki wielokrotnie, intensywnie wykorzystywane. Na czerwono zaznaczyłem parametry, które są słabsze niż u konkurenta. Poniżej zestawienie:
Tesla Amazing zalety i wady
- Bardzo przyjemnie się po nich pisze
- Przylegają całą powierzchnią co pozwala lepiej odczytać co się na nich znajduje
- Nie podwijają się co sprawia, że są bardziej czytelne oraz estetyczne
- Można je dowolnie przesuwać
- Lepiej nadają się do użytku codziennego np. informacje dla domowników, naklejka za szybę samochodu itp.
- Mają lepsze proporcje i różne wymiary
- Przylegają do wszystkiego: tapeta, beton, cegła, drewno, szkło itp.
- Można zmazywać rysunki i napisy po białej stronie
- Są droższe od klasycznych karteczek
- Mocno zabrudzone tracą swoje właściwości
- Nie dostaniemy ich w każdym sklepie
Podsumowanie
Trudno jednoznacznie stwierdzić czy warto przesiadać się na karteczki Tesla zamiast zwykłych samoprzylepnych. Jak widać na powyższym porównaniu jeżeli chodzi o czas to ich przewaga nie jest znacząca. Dlatego jeżeli wykorzystujesz karteczki rzadko i nie posiadasz wielu ich zastosowań, to bym się wstrzymał. Mnie karteczki Tesla zachęciły dzięki czytelności, rozmiarowi oraz przyleganiu. Dzięki temu są lepszymi karteczkami informacyjnymi dla postronnych osób: auto, lodówka, drzwi, ściana. To co uważam za dodatkową zaletę to możliwość ich przesuwania, dzięki temu możemy najpierw wypisać na karteczkach zasoby, a dopiero później w trakcie trwania warsztatu przesuwać je do odpowiednich miejsc. Dzięki temu stają się bardziej interaktywne i przydatne, szczególnie podczas kickoff meeting. Jako dodatkową zaletę dodam, że ja wykorzystuje wewnętrzne drzwi szaf jako tablice do planowania dłuższych projektów. Karteczki z uwagi na swoją budowę odpadały podczas otwierania drzwi. Karteczki Tesla trzymają się, nie podwiewa ich podmuch powietrza, za każdym razem gdy sięgam po nową koszulę.
Polecam karteczki raczej zawodowcom. Zanim jednak zamówicie ich cały karton zamówcie małą paczkę aby je osobiście wypróbować.
Odnośnik do sklepu, gdzie możecie zakupić karteczki Tesla: sklep
P.S. Jak przedłużyć życie karteczek post-it?
Jeżeli chcesz aby Twoje klasyczne karteczki samoprzylepne typu post-it, dłużej znajdowały się na swoim miejscu i nie odpadały od ścian oraz tablic musisz pamiętać o tej metodzie. Największym wrogiem klasycznych kwadracików jest ich podwinięcie, im bardziej podwinięte tym łatwiej się odklejają. Ideą jest by starać się je odklejać z boku, tak jak na załączonym po lewej stronie obrazku. Dzięki temu Twoje karteczki będą mniej podwinięte, a tym samym lepiej będą trzymały się podłoża.
UX Poland – relacja
Najpopularniejszym narzędziem UX i akcesorium w portfelu projektanta doświadczeń są...