Blog UX – User Experience. Narzędzia, badania, warsztaty, książki.
Axure – do czego służy i jak zacząć w nim pracę? - TL;DR
Nope-Meme-03

Axure jest jednym z najstarszych programów do prototypowania aplikacji webowych oraz stacjonarnych. Jest dla UX tym samym czym Ford T dla historii motoryzacji. Axure, to program, który pomaga w prostym rysowaniu naszych stron www, aplikacji czy systemów. Jest to szczególnie przydatne narzędzie na etapie koncepcyjnym. Dzięki niemu osoba, bez znajomości języków programistycznych jest w stanie stworzyć prostą wizualizacje swojego pomysłu. Taka wizualizacja może posłużyć jako makieta do testów z potencjalnymi użytkownikami.

Przed etapem deweloperskim (programistycznym) warto stworzyć makietę, którą przetestujemy, wśród potencjalnych klientów (pamiętaj o ich dokładnej rekrutacji w oparciu o pozyskane dane). Dzięki temu zrozumiemy jak korzystają z naszego pomysłu użytkownicy końcowi oraz otrzymamy wiele wskazówek, które warto dodać do naszej koncepcji nim przystąpimy do drogiego etapu deweloperskiego

Mimo, że jest wiele alternatywnych programów, które mogą z łatwością go zastąpić, to każdy UX designer powinien przepracować trochę czasu w Axure. Jeżeli opanujecie jego obsługę to każdy inny program będzie dla Was  łatwy do przyswojenia. Bynajmniej nie dlatego, że jest skomplikowany, ale dlatego że jego filozofia jest dość rozpowszechnionym standardem wśród tego typu programów. Ogólnie rzecz biorąc jest umiarkowanie skomplikowany. Jeżeli uważasz się jednak za Internetowego wyjadacza i nie jeden program komputerowy masz już za sobą, to program do prototypowania (i nie tylko) Axuere będzie dla Ciebie dość prosty.

Koniecznie zobaczcie stronę główną Axure z 2003 roku:axure2

I Axure obecnie (2016), jak widać przeszli długą drogę:axure_obecnie

Do czego możemy wykorzystać Axure?

  • Tworzenia prostych makiet (low-fidelity) – za pomocą tego oprogramowania możemy dość szybko tworzyć proste ekrany naszych pomysłów. Całkiem przydatne narzędzie, jednak z uwagi, że jest instalowane na maszynie to jego synchronizacja jest odrobinę bardziej skomplikowana. Do prostych makiet mimo wszystko rekomenduję program typu Balsamiq
  • Tworzenie zaawansowanych makiet (high-fidelity) – właśnie w tym przypadku Axure pokazuje pazur i swoje mocne strony. Axure jako jeden z niewielu jest w stanie udźwignąć bardzo duże rozbudowane makiety. W systemie możemy zarządzać interakcjami, podstronami i wszystkimi elementami, które mogą wpaść nam do głowy na etapie projektowania. Projekt możemy współdzielić i tworzyć go wraz z innymi uczestnikami zespołu (graficy, programiści, PM). Taki gotowy projekt możemy wyeksportować jako szablon, który możemy wykorzystać do testów stacjonarnych, lub zdalnych (jeżeli umieścimy projekt na serwerze).
  • Tworzenie diagramów – wydaje się, że jako dodatek Axure oferuje nam możliwość projektowania diagramów, które mogą być przydatne w przypadku tworzenia: user journey, przepływów użytkowników, sortowania kart i wielu innych gdzie diagramy oraz ścieżki sa nam potrzebne.

Jak zacząć pracę w Axure?

Oprogramowanie Axure jest oprogramowaniem klasycznym. To co odróżnia go od młodszych rozwiązań jest fakt, że instaluje się go na komputerze. W przypadku przesiadki na inny komputer nie jest łatwo edytować projekt. Axure ma klasyczny układ, który przypomina większość programów do edycji grafiki.

axure_objasnieine

  1. klasyczne menu, gdzie możemy tworzyć i zarządzać projektami wewnątrz programu. Za pomocą tego paska narzędzi możemy również zarządzać wyglądem pulpitu naszego programu. Dzięki temu możemy go dostosować do naszych potrzeb.
  2. Jest to mapa/hierarchia ekranów Twojego projektu. To tutaj przełączamy się i budujemy hierarchę podstron czy ekranów naszego projektu. Możemy również edytować typ ekranu z ekranu, na diagram. Wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać odpowiednią opcję z rozwijanego menu.
  3. To okno dotyczy biblioteki elementów, które możemy wykorzystywać w naszym projekcie. Elementy są podzielone na odpowiednie grupy. Co ciekawe 80% wszystkich elementów to ikony. Jest ich zatrzęsienie. Rekomenduję jedna wpisywać nazwę potrzebnego elementu w małe pole powyżej „search”, dzięki temu można oszczędzić sporo czasu potrzebnego na przeglądanie setek elementów. Jeżeli chcemy użyć danego elementu to przeciągnięciem myszy przesuwamy je na środkowe pole naszego projektu.
  4. Te 4 ikony to menu pomocnicze. Menu te pozwala na rysowanie przepływów oraz połączeń. Ta sekcja szczególnie się przydaje gdy korzystamy z Axure jako narzędzia do rysowania grafów np. rysując ścieżkę przepływu użytkowników.
  5. Master, to sekcja, która pozwala definiować powtarzane wzorce. Np. wszystkie strony kategorii wyglądają podobne, zmieniają się tylko teksty i obrazki. Wyznaczając elementy wspólne i oznaczając je jako master możemy je wykorzystać w kolejnych ekranach, bez konieczności tworzenia ich na nowo. W skrócie jest to przybornik wcześniej przygotowanych elementów, przydatna funkcjonalność.
  6. Inspector. Jest to jedno z bardziej skomplikowanych okienek, ponieważ daje nam sporo możliwości. To okienko w naszym Axure jest podzielone na 3 sekcje:
    • Properties – czyli właściwości. Dotyczą one animowania oraz akcji, które chcemy przypisać np. Guzik, który podświetla się po najechaniu, to tutaj będziemy definiowali akcję tego typu.
    • Notes – czyli nasze notatki. Przydatne szczególnie gdy pracujemy w dużym zespole. Dzięki temu możemy przekazywać sobie informacje na temat danego elementu. Przydatne dla programistów, gdy chcemy przekazać im projekt ze wszystkimi szczegółami.
    • Style – jak sama nazwa wskazuje pozwala nam edytować warstwę wizualną wskazanego elementu. Możemy zmieniać czcionki oraz ich wielkości, definiować ułożenie, kolory i wiele innych. Dostępne style zależą od elementu, który chcemy w danej chwili edytować.
  7. Warstwy. Dla wszystkich, którzy korzystali z jakiegoś programu graficznego filozofia warstw jest jasna. Każdy element naniesiony na nasz projekt jest warstwą. Z tego poziomu możemy odszukać konkretną warstwę. Szczególnie przydaje się gdy w naszym projekcie znajduje się bardzo dużo elementów. Pamiętajmy aby co ważniejsze warstwy nazywać odpowiednio. Dzięki temu gdy będziemy potrzebowali łatwo będzie nam je odnaleźć w programie.
  8. Podgląd i eksport. Te ikony są ikonami, które będziemy wykorzystywać pod koniec naszej pracy nad projektem. Podgląd (Preview) jest bardzo przydatny gdy chcemy zobaczyć jak wygląda nasz projekt w przeglądarce. Następnie mamy guzik share gdy chcemy go udostępnić projekt współpracownikom. Za to publish, wykorzystujemy gdy chcemy eksportować na serwer gotowy projekt. Szczególnie przydatne w przypadku testów zdalnych. Dzięki temu możemy wygenerować specjalny link do naszego projektu online.

Axure podsumowanie

Axure jako program do prototypownia spenetrował największy kawałek rynku UX. Jest wielce prawdopodobne, że firma do której traficie będzie wykorzystywała owe oprogramowanie, dlatego znajomość jego obsługi jest jedną z kluczowych umiejętności. Axure jest bardzo dobry do mocno rozbudowanych projektów, w których konkurencyjne rozwiązania radzą sobie średnio lub wcale. Jednakże jeżeli chodzi o animacje, przejścia i wodotryski to niestety (ale czy na pewno niestety?) Axure ustępuje swoim konkurentom, których również postaram się opisać na tym blogu.

Oficjalna strona Axure

Obecnie realizuję projekty UX/UCD dla Ministerstwa Finansów, w ramach spółki celowej Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o.

Next Post