Blog UX – User Experience. Narzędzia, badania, warsztaty, książki.

Hotjar, jak na gorący słoik przystało powinien mieć odpowiednią zawartość, aby być interesującym akcesorium do konsumpcji przez potencjalnego UX-designera czy marketera. W systemie otrzymujemy do dyspozycji takie narzędzia jak: Heatmaps, nagrywanie zachowań użytkowników, monitorowanie lejków sprzedażowych, monitorowanie naszych formularzy, proste okienka z pytaniami, ankiety oraz możliwość rekrutacji testerów, za pomocą prostych formularzy. Tak naprawdę, otrzymujemy narzędzia podzielone na 2 kategorie: analityka (analysis) oraz informacja zwrotna (feedback).

Nie che mi się czytać wolę wypróbować

Instalacja jest banalnie prosta. Jeżeli kiedykolwiek instalowaliście Google Analytics to i z Hotjarem sobie świetnie poradzicie. Do wklejenia jest prosty kod javascript, który generuje nam system dla każdego projektu. Trzeba go dodać gdzieś wewnątrz tagu <head></head> na każdej stronie, którą chcielibyśmy monitorować.

Hotjar wprowadzenie

Poniżej prezentuję wygląd systemu po zalogowaniu, gdy już dodaliśmy kod do naszej strony www. Postaram się pokrótce wyjaśnić co jest do czego, aby było Wam jeszcze łatwiej zacząć pracę w tym systemie.

hotjar-widok

  1. W okolicach jedynki znajdują się dwie funkcje. Domki pozwalają przełączać się między projektami / stronami www, za to plus pozwala na dodanie nowego dodatkowego projektu. Nie widziałem dotąd ograniczenia w ilości projektów na jednym koncie.
  2. Status kodu. Tutaj po prawej stronie mamy ikonę oznaczającą status naszego kodu. Na powyższym obrazku mamy zielonego ptaszka oraz informacje „Tracking Active” co oznacza, że z naszym kodem javascript jest wszystko w porządku. Jeżeli znajdziemy tam inny komunikat, z ikoną w kolorze czerwonym może to oznaczać, że jest problem z kodem i warto go sprawdzić.
  3. Menu, to tutaj wybieramy funkcjonalności, które są dostępne w naszym panelu Hotjar. Poniżej staram się opisać wszystkie narzędzia, które możemy wykorzystać w naszych projektach UX, marketingowych czy IT.
  4. Ustawiania. Po kliknięciu w koło zębate ukazuje się naszym oczom lista możliwych ustawień. Czyli to tu zmienimy właściciela konta, kupimy wyższy pakiet czy zmodyfikujemy dane do faktur.
  5. 24 godzinna aktywność. To tutaj znajdziemy zebrane informacje na naszej stronie. Informacje będą zbierane w oparciu o wcześniej zdefiniowane narzędzia. Jak widać powyżej, na moim przykładzie, ja skonfigurowałem jedynie heatmapy oraz nagrywanie użytkowników. Dlatego tylko te dane zostały zebrane w przeciągu ostatnich 24 godzin.
  6. Informacje o aktywności. Jest to szczególnie ważne okno gdy korzysta z systemu więcej niż jedna osoba. Wtedy na bieżąco wiemy jakie zmiany zostały naniesione oraz przez kogo w naszym systemie.
  7. System poleceń. Tutaj zespół Hotjar, stara się nas przekonać do polecania systemu innym. I patrząc na internet całkiem nieźle im idzie. Poprzez polecanie można otrzymać bluzę, koszulkę lub konto business dożywotnio. Im większej ilości osób polecimy tym większa szansa na prezent.

Hotjar analityka

Heatmapy – jedno z ciekawszych narzędzi typów prezentacji danych służący do oceny jak bardzo oglądane są nasze strony. Hotjar umożliwia podglądanie scrolowania strony, klików w obrębie strony oraz ruchów kursora. Dzięki temu możemy się dowiedzieć gdzie umieszczać kluczowe informacje oraz guziki call to action, tak aby były widoczne dla jak największej ilości użytkowników. Po za tym dzięki tym rozwiązaniom dowiesz się jak użytkownicy korzystają ze strony, w co klikają i co ich rozprasza, jest to bardzo cenny zestaw informacji.

Nagrania użytkowników – System Hotjar oferuje możliwość nagrywania kursora użytkownika podczas odwiedzin naszej strony, dzięki temu poznajemy bardziej naszego użytkownika i dowiadujemy się jak dokładnie korzysta z naszych rozwiązań. Jest to szczególnie ważne w przypadku formularzy, produktów w sklepie oraz systemów w chmurze.

Lejki sprzedażowe – To rozwiązanie jest dość proste pozwala nam na obserwację jak dużo i w jakim miejscu wycieka nam potencjalnych sprzedaży. Tworzymy cel naszej sprzedaży oraz definiujemy kroki, które uznajemy za ścieżkę sprzedażową i obserwujemy. Dzięki temu wiemy jakie strony warto ulepszyć lub usunąć by zwiększyć konwersje.

Monitoring formularzy – To również dość proste rozwiązanie we wdrożeniu oraz funkcjonowaniu. Zakładając nowe zadanie do monitorowania dodajemy podstronę, na której znajduje się formularz system sam znajduje nasze pole formularza i dodawaniw gotowe. System pokazuje jak dużo osób wypełniło nasz formularz nie realizując wysyłki, zobaczyło go oraz oczywiście ilość konwersji (czas, procenty i ilość).

Hotjar feedback

Ankiety tekstowe – Dzięki temu rozwiązaniu możemy tworzyć proste pytania otwarte np. „Czego Twoim zdaniem brakuje w naszym systemie?” dzięki temu możemy zbierać wiele informacji oraz opinii na postawie, których możemy decydować o rozwoju bądź zmianach w naszym systemie. Fajne i proste.

Ankiety z wyborem opcji – Ten moduł jest bardzo podobny do powyższego, z tą różnicą, że możemy zadać więcej pytań. A do tego możemy zdać je w postaci checkboxa czyli jeszcze prostszej wymagającej mniej energii od userów. Ponadto możemy dodać prośbę o ocenę w gwiazdkach. Taka ocena może dotyczyć całości naszego systemu jak i konkretnego nowego rozwiązania.

Rekrutacja testerów – to co mnie jako UX designera uwiodło na samym początku była możliwość tworzenia okienek do rekrutacji. Czyli możemy wyświetlać bardzo prosty komunikat naszym użytkownikom i za pomocą owego komunikatu rekrutować ich do testów. Bardzo przydatne gdy mamy dużą pulę testerów do przebadania lub sporo rund wdrożeń.

Co można by jeszcze dodać?

Wyskakujące formularze – dodając tą funkcjonalność mógłbym zrezygnować z płatnych wtyczek do wordpressa, których celem jest zbieranie maili. Dodatkowo system analityczny mógłby testować różne wersje tak abyśmy mogli zdecydować, który formularz jest lepszy. Wiem, że to trudne rozwiązanie, ale patrząc na powyższe moduły mam wrażenie, że wiele elementów potrzebnych do uruchomienia tego typu system już posiada.

Podsumowanie

System jest niesamowicie prosty i mówię to z pełnym przekonaniem. Dawno nie spotkałem programu, który jest tak intuicyjny w obsłudze. Wynika to z ułożenia menu jak i dość prostych rozwiązań zastosowanych w systemie. Do jego obsługi nie potrzebowałem żadnej pomocy, a maile z tipami jak wykorzystać system są bardzo pomocne i warto z się nimi zapoznać. System jest bezpłatny w dość dużym stopniu. Co pozwalana na wsparcie mniejszych projektów bez potrzeby zakupowania planów płatnych. W najtańszej wersji płatnej przyjdzie nam zapłacić ~123zł/msc. Obecnie Hotjar jest jednym z moich ulubionych programów, które staram się wykorzystywać we wszystkich mniejszych projektach, do czego i Was zachęcam.

Tutaj możecie się zarejestrować: Hotjar (jak zarezerwujecie z mojego linka to może wygram koszulkę :) )

P.S. Możecie przeczytać też wiele ciekawych wniosków Krzysztofa Piwowara, szczególnie z perspektywy większych projektów, do których Hotjar niekoniecznie musi być idealny. Rozwińcie poniższe komentarze tam przeczytacie więcej na ten temat.

Obecnie realizuję projekty UX/UCD dla Ministerstwa Finansów, w ramach spółki celowej Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o.

View Comments

There are currently no comments.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post