Blog UX – User Experience. Narzędzia, badania, warsztaty, książki.

Balsamiq to  bardzo proste narzędzie do tworzenia makiet, prototypownia dla każdego UX designera. W prostocie cały jego urok. Balsamiq zawiera szereg elementów, zwykle dostępnych na stronach www, aplikacjach mobilnych i sklepach. W skrócie – wybierasz z galerii odpowiedni element i przeciągasz go na swój ekran w odpowiednie miejsce, dopasowujesz rozmiar i powtarzasz czynność z kolejnymi elementami, aż pierwsza makieta będzie gotowa. Sposób edycji jest podobny do PowerPionta, podobnie dodaje się kolejne kształty, elementy oraz podstrony / ekrany.

balsamiq

Każdy kto zna na poziomie podstawowym PowerPointa powinien sobie spokojnie poradzić z tym oprogramowaniem. 30 dniowy okres testowy, dostępny dla wszystkich pozwala na przetestowanie i sprawdzenie czy program nam odpowiada.

Balsamiqa można używać na wielu różnych platformach. Od klasycznej aplikacji instalowanej na Windowsie czy Macu aż poprzez aplikację online (w chmurze), aż do wtyczki do Google Drive czy Jira. Dla mnie jako użytkownika najlepszym rozwiązaniem jest integracja z Google Drive, bo mogę pracować z innymi członkami zespołu na tym samym pliku i mam dostęp do projektów na każdym urządzeniu.

Do czego może się przydać Balsamiq?

  • Do wizualizacji swoich pomysłów jeżeli nie znamy się na grafice
  • Przydatne narzędzie podczas spotkań czy Kickoff meeting, by wspólnie wypracować koncepcję strony / aplikacji
  • Do tworzenia szablonów na podstawie szkiców, które zaprojektowaliśmy u klienta na kartce
  • Do tworzenia wraz z klientem wstępnej makiety naszego produktu
  • Do podstawowej nauki projektowania wizualnego
  • Do komunikacji z grafikiem. Często trudno przekazać słownie opisać jak coś ma wyglądać, dzięki Balsamiq możemy to szybko narysować
Ciekawostka – Balsamiq Studio czyli firma odpowiedzialna za to oprogramowanie została założona w 2008 roku. Założył ją Peldi Guilizzoni, który jest byłym starszym inżynierem oprogramowania firmy Adobe. W 2012 roku przychody firmy przekroczyły 5 mln. USD.

Od czego zacząć pracę w Balsamiq?

Poniżej dodałem zrzut ekranu programu Balsamiq. W kluczowych miejscach dodałem cyfry, które znajdują się w miejscach najczęściej wykorzystywanych funkcji programu. Pod obrazkiem krótko postaram się wyjaśnić do czego służą. Ich znajomość pozwoli Ci na szybki start w tym programie i stworzenie prostych i czytelnych makiet.

balsamiq_uzytkowanie

  1. Tutaj znajduje się ekran główny. To tutaj zaprojektujesz swoją aplikację niezależnie od tego czy jest to makieta strony / sklepu / aplikacji mobilnej. Za pomocą przeciągnięcia upuszczasz tu poszczególne elementy, które chcesz wykorzystać w swoim projekcie. Jedno kliknięcie myszką w poszczególny element na pulpicie podświetla go oraz jego krawędzie. Za pomocą myszki możesz zmieniać wielkość obiektów i dopasowywać je do swojego projektu. Podwójne kliknięcie myszką powoduje otworzenie zaawansowanych funkcji danego elementu, które możesz edytować w sekcji oznaczonej numerem 5.
  2. Jest to przewijana galeria dostępnych elementów. To z niej możemy przeciągnąć interesujący nas element na ekran główny. Znajdują się tam najczęściej wykorzystywane elementy w systemie Balsamiq.
  3. Oto lista kategorii elementów. Klikając na poszczególną nazwę uruchamiasz zmianę na liście opisanej w numerze 2. Pomaga to gdy poszukujemy elementu z danej kategorii.
  4. Wyszukiwarka elementów (to szare pole z lupą). Jest to mój tworzysz w programie ponieważ zamiast przeszukiwać galerię elementów, podaję nazwę w języku angielskim i natychmiast otrzymuje poszukiwany element. Chcę ikonę facebooka wpisuje „facebook” i tak ze wszystkim. Wybrany element pojawia się w lewym górnym rogu ekranu aplikacji, na początku można to przeoczyć.
  5. Okno edycji zaawansowanej elementów. Jest to okno które pozwala na edycję podobną do edycji tekstu w Wordzie. Możemy tam zmienić wielkość czcionki, wgrać obrazek, zmienić kolor, czcionkę, wyjustować i tym podobne. To tutaj edytujemy cechy, które są dostępne dla danego elementu.
  6. Oto galeria naszych slajdów/ekranów. Wygląda to dokładnie identycznie jak w Power Pioncie. Jeżeli chcemy dodać kolejny ekran wystarczy kliknąć plusik w górnym lewym rogu ekranu.

Zalety Balsamiq

  • Intuicyjny i prosty w obsłudze
  • Umożliwia pracę zespołową nad projektem
  • Jest na tyle prosty, że można na nim pracować wraz z klientem
  • Szybki, nie zauważyłem aby się zawieszał czy spowalniał
  • Projekty są dość lekkie, można je wysyłać jako klasyczny załącznik mailem
  • Można eksportować projekty i prowadzić na nich testy funkcjonalne
  • Działają skróty klawiszowe typu Ctrl + A, Ctrl + C itp.

Wady Balsamiq

  • Cena za licencję stacjonarną umiarkowanie wygórowana 89 USD (~350 PLN), bardziej opłaca się opłata roczna licencja w chmurze, w przypadku pluginu Google wynosi 50 USD/rok
  • Brak animacji i przejść przydatnych w aplikacjach mobilnych
  • Brak dodatkowych narzędzi przydatnych w testach funkcjonalnych

Podsumowanie

Balsamiq to świetna i szybka aplikacja pozwalająca na tworzenie szkiców oraz makiet. Nauczenie się jej obsługi dla mnie zajęło około 20 minut, jest na tyle prosty oraz intuicyjny. Myślę, że każdy kandydujący na UX designera użytkownik powinien chociaż z ciekawości zapoznać się z tą aplikacją. Mimo, że na początku byłem sceptyczny obecnie bardzo często wykorzystuje tą aplikację i polecam.

Strona aplikacji: Oficjalna strona programu

Obecnie realizuję projekty UX/UCD dla Ministerstwa Finansów, w ramach spółki celowej Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o.

View Comments

There are currently no comments.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post