Blog UX – User Experience. Narzędzia, badania, warsztaty, książki.

Jeden z naszych produktów otrzymał nagrodę, wyróżnienie dla najlepszego produktu finansowego online. Było to kilka lat temu. Nagrodę otrzymaliśmy od PC WORLD, postanowiliśmy dodać ową ikonę nagrody obok guzika konwersji, by sprawdzić czy taki dowód społeczny będzie wpływał korzystnie na konwersję naszego produktu. Obok naszego guzika typu call to action dodaliśmy taką ikonkę (ta czarno czerwona z prawej):

pc_world

I założenie zakładało, że znana marka + nagroda podniesie wiarygodność oprogramowania. Na minus oceniliśmy, że nagroda pochodziła z 2010 roku, czyli miała już na sobie trochę kurzu. Jak pomyśleliśmy tak zrobiliśmy. Stworzyliśmy mały test typu A/B i rzuciliśmy go do oceny behawioralnej naszym klientom.

Wynik – czy nagroda podnosi konwersje?

Czy chwalenie się nagrodą podnosi konwersję? Niestety, wynik okazał się rozczarowujący. Niebieski pasek oznacza naszą wariancję z nagrodą, zaś pomarańczowy pokazuje wersję kontrolną. Czyli wersję bez zmian. Jak się okazało taki znaczek nagrody obniżał konwersje systemu średnio o 0,4 punkty procentowe.

wynik_nagrody

Trudno powiedzieć dlaczego. Może nagroda rozpraszała klientów? Może data 2010 obniżała wiarygodność? A może nasi klienci nie lubią tego typu dowodów społecznych. Obawiam się, że nigdy się nie dowiemy. Bo w testach A/B nie chodzi oto aby poznać powód, ale chodzi oto by znaleźć skuteczniejszą wersję.

Pamiętaj, ten test dotyczy wybranego przypadku. To nie oznacza, że w Twoim produkcje / aplikacji / sklepie taki wyróżnik nie podniesie konwersji. Jeżeli nie przetestujesz to nie będziesz mieć wiedzy na ten temat. Nasze wyniki dotyczą specyficznej grupy klientów oraz specyficznego ich źródła.

Morał z tego taki, że bardzo często nasze przekonania na temat tworzenia pewnych elementów, sposobu ich prezentacji mogą negatywnie wpływać na ich odbiór, co dobitnie pokazuje, że zamiast polegać na intuicji powinniśmy zaufać statystyce. Intuicja bywa wrogiem naszego projektu.

P.S. Tak się zastanawiam, jest sporo trenerów motywacyjnych chwalących się certyfikatami, jestem ciekaw czy one podnoszą konwersję? Bo jeżeli nie, to zabawne jak moda w podnoszenie własnej wartości może zabijać biznes.

 

Obecnie realizuję projekty UX/UCD dla Ministerstwa Finansów, w ramach spółki celowej Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o.

View Comments

There are currently no comments.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post