Blog UX – User Experience. Narzędzia, badania, warsztaty, książki.

Spotykam na swojej drodze wiele różnych osób, w jakiś sposób powiązanych z UX. Część osób wie znakomicie czym to magiczne UX się je, a inni nie do końca potrafią się w tym odnaleźć. Łatwo znaleźć portfolia grafików, którzy określają się mianem UX designerów. Portfolio mówi o tym, że robią świetnie graficznie projekty. Nie chwalą się tam procesem wdrożeniowym, badaniami prowadzonymi zdalnie/stacjonarnie, analizą wniosków, segregacją danych, segmentacją użytkowników czy testami A/B itd. kładą nacisk na piękną grafikę, czyli na to co jest mało ważne dla UX designerów.

UX jest bliższe statystyce niż grafice komputerowej

I to jest własnie klucz tego wszystkiego. UX to statystyka, połączona z empatią, badaniami socjologicznymi z dodatkiem prostej grafiki (makiet). Twoja ekspercka znajomość HTML4 nie sprawi, że będziesz z automatu lepszym UX designerem. Powiem więcej, w wielu przypadkach upodobanie do estetyki może przeważyć istotność wniosków płynących z testów. Co może negatywnie odbić się na produkcie.

UX =/= Grafika komputerowa

Dlatego szlifując swój warsztat, nie skupiaj się na ładnych projektach (na co sam się złapałem), skupiaj się na tym jak lepiej słuchać klienta, jak bardziej go zrozumieć i jakie narzędzia mogą Ci w tym pomóc. Zdaje się, że to właśnie jest kluczem. Odrzuć swoje ego podpowiadające czy coś jest ładne i skup się na zewnątrz, na zrozumieniu tych, którzy niebawem Cię odwiedzą. Umiejętne słuchanie jest podstawą każdej relacji, nawet relacji klient – produkt.

Słuchaj tych których trzeba

Twoja umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków pomoże Ci zdecydować, gdzie powinno się przyłożyć ucho. Słuchanie losowo wybranych osób jest przepisem na porażkę. Słuchanie idealnie dobranych osób, które są Twoimi potencjalnymi klientami jest kluczem do sukcesu. Dobór takich osób to przekopywanie się, przez stosy danych, wykresów i badań fokusowych. Tutaj również umiejętności grafika nie pomoga. Tutaj pomoże znajomość narzędzi statystycznych.

Post scriptum

Jeżeli kochasz estetykę, a grafika to Twoja kochanka to UX design nie będzie twoim spełnieniem.

Obecnie realizuję projekty UX/UCD dla Ministerstwa Finansów, w ramach spółki celowej Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o.

Next Post