Blog UX – User Experience. Narzędzia, badania, warsztaty, książki.

Metaverse to niesamowicie gorący temat, zapowiedź rewolucji w Internecie i naszych głowach. Metaverse jako nazwa pojawiła się w szerokim obrocie podczas konferencji, prowadzonej przez Marka Zuckerberga założyciela Facebooka w październiku 2021 roku.

Metaverse to idea rozproszonych rzeczywistości wirtualnych (VR). Owe rzeczywistości mają służyć kontaktom, rozrywce czy pracy. Wirtualna rzeczywistość jako technologia ma wspierać kontakty i wizualizować spotkania poprzez zanurzenie (imersję) użytkownika w przestrzeni.

Metawerse Obecnie

Dziś Metaverse to zbiór pojedynczych aplikacji wirtualnych rozproszonych na różnych platformach i obsługiwanych przez różne rozwiązania techniczne. Aplikacje są obsługiwane przez okulary do wirtualnej rzeczywistości, a niekiedy umożliwiają dostęp z komputerów stacjonarnych. W 2014 roku Facebook przejął firmę Oculusm celem budowy własnego ekosystemu rozwiązań do wirtualnej rozrywki/pracy/kontaktu. Efektem tego przejęcia są udane okulary Oculus (obecnie Meta) Quest 2. Które rozeszły się w 2021 roku w nakładzie 10 milionów sztuk. Co można uznać za sukces w przedziale sprzętu do wirtualne rzeczywistości.

Metaverse zamierzenia

Obietnica związana z Metaversum jest ogromna. Mark obiecuje nam, nowe warstwy rzeczywistości i spełnienie marzeń. Niekiedy ociera się to o metafizyczną obietnicę raju tutaj i teraz. Metavers może umożliwić nam bliższe kontakty, jednocześnie zachowując dystans fizyczny. Może nam pozwolić na poznawanie się i budowanie relacji opartych na emocjach za pomocą platformy. Może pozwolić nam przełamać nasze ograniczenia. Ponadto doskonała wirtualna rzeczywistość może być pomocna w zmniejszaniu śladu węglowego, poprzez spełnianie swoich zachcianek w wirtualne rzeczywistości zamiast w realnym świecie ograniczonych zasobów.

Metaverse zagrożenia

Jednakże jest jeszcze warstwa Facebooka, z której wywodzi się metaverse, o której Mark nie wspomniał a może mieć bezpośrednie przełożenie na kształt metaverse. Facebook jest oskarżany o przyczynianiu się rekrutacji terrorystów. Negatywnego wpływu na młodych ludzi oraz niekorzystnie wpływającego na stan psychiczny ich użytkowników.  Ponadto moderacja Facebooka jest bardzo nietransparentna co może skutkować nieodwracalnymi decyzjami w wirtualnym świecie, które będą rzutowały na nasze własności wirtualne.

Metawerse podsumowanie

Obecnie jesteśmy na bardzo wczesnym etapie rozwoju wirtualne rzeczywistości. Na ten moment można być ostrożnym pesymistą odnośnie zapowiadanych efektów rzeczywistości Metacersum (techniczne ograniczenia). Jednakże warto wziąć również pod uwagę ogromny kapitał oraz dane o użytkownikach, którymi dysponuje Facebook. Są to argumenty o których nie warto zapominać.

Obecnie realizuję projekty UX/UCD dla Ministerstwa Finansów, w ramach spółki celowej Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o.

Next Post