Blog UX – User Experience. Narzędzia, badania, warsztaty, książki.

Mam dla Was listę 8 dość subiektywnych trendów, które mogą podnosić konwersję produktów. Podkreślam mogą (nie muszą) ponieważ każdy produkt, klient, źródło ruchu jest inne. Są to ciekawe rozwiązania, które można wziąć pod uwagę w przypadku testów. może się okazać, że niektóre z tych trendów mogą przyczynić się do lepszego pod kątem UX serwisu.

obrazDuże zdjęcia

Niektóre badania wskazują na korzystny wpływ dużych zdjęć, niekiedy zdjęć na pełną szerokość. Jeżeli taki zdjęcia są uzupełnieniem ciekawego sloganu oraz guzika call to action, może okazać się, że będą wpływały korzystnie. Co ciekawe brunetki, podczas moich wszystkich badań wpływały lepiej niż blondynki, nie pytajcie mnie jaki jest tego powód.

podzialRóżne ścieżki UX

Jeżeli sprzedajemy różne kategorie produktów, warto zastanowić się nad osobnymi layoutami dla konkretnej grupy. Wyobraźmy sobie sklep, w którym sprzedajemy ubrania dla kobiet oraz dla mężczyzn. Może warto jest na stronie głównej zastosować „bramkę”, w której użytkownik sam wybiera do której grupy należy. Tym samym po kliknięci otrzymując layout strony wraz z wyróżnionymi kategoriami pasującym do jego profilu.

monohromMonochromatyczna paleta kolorów

Ten element może skutecznie uzupełniać punkt pierwszy. Monochromatyczna grafika może być idealnym tłem dla kolorowego guzika oraz hasła typu call to action. Takie rozwiązanie w kontekście UX może pomóc w zakresie uwydatniania najważniejszych elementów. Tym samym podnosząc ich penetrację.

menuTylko priorytety w nawigacji

Czasy Joomli w, których drzewkowe menu zawierały wszystkie podstrony już minęły. Teraz warto skupić się na kluczowych podstronach, które chcemy wyróżnić i tych które mogą zostać bardziej ukryte. Musimy znać priorytety i w oparciu o nie dokonywać sortowania głównych podstron. Warto rozdzielić je na menu główne oraz menu dodatkowe rozwijane.

prosty-komunikatTylko proste komunikaty

Staraj się tworzyć proste komunikaty. Nie zamieszczaj ich więcej niż jeden w głównym widoku. Jeżeli masz więcej komunikatów, staraj się je dzielić na osobne podstrony skierowane do odpowiedniej grupy docelowej. Zadawanie pytań może okazać się dodatkowym ciekawym zagraniem, które może podnieść konwersję Twojej strony.

wideoA może wideo?

Jest wiele przypadków, w których odradzałbym materiał wideo. Jednakże jeżeli chcemy wyjaśnić na czym polega nasz produkt, to krótka animacja, wideo może mocno podnieść ilość zapytań oraz konwersji. Wideo animacja zawsze lepiej tłumaczy zależności i procesy niż suchy tekst, dlatego warto się nad tym zastanowić. Ponadto wideo podnosi wiarygodność danego produktu.

fixedPrzyklej CTA

Jeżeli zależy nam na konkretnej konwersji, warto ją przykleić do ekranu. Innymi słowy, niech nowy użytkownik, ma możliwość: logowania, zakupu, rejestracji etc. Bez konieczności poszukiwania guzika. Popularnym rozwiązaniem jest przyklejania do ekranu górnego menu, zawierającego guzik rejestracji.

ctaNie rozpraszaj CTA

Wydaje się, że Twoje hasło plus buton CTA nie powinny być rozpraszana przez inne elementy. Okazuje się, że zamiast sidebarów warto zastanowić się nad białą przestrzenią. Niech Twoje CTA będzie jedną kolumną, której nic nie rozprasza.

Obecnie realizuję projekty UX/UCD dla Ministerstwa Finansów, w ramach spółki celowej Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o.

Next Post