Blog UX – User Experience. Narzędzia, badania, warsztaty, książki.

Email to obecnie najpopularniejsza platforma social mediowa. Tak, nie przesłyszeliście się. To pierwotny kanał komunikacji, który przeczy twierdzeniu jakoby każdy kanał komunikacji starzał się i zastępował go nowy. Maile są bardzo pierwotnym standardem komunikacji, który nie utracił swojej pierwotnej formy. Powiem więcej, prawie się nie zmienił.

Cele email marketingu

Celami maili są: dotarcie z treścią, kliknięcie w odnośnik, czy przygotowanie klienta na sprzedaż. Wszystkie te cele sprowadzają się do otwarcia maila oraz jego przeczytania. Niestety zalew maili sprawił, że do tytułów wkradła się agresywna tabloidyzacja. Czyli tematy typu: „To zmieni Twoje życie”, „Re: Kocham Cię”. Wszystko tylko by przyciągnąć kliknięcia. Niestety kliknięcia w taki maila bardzo często kończą się kliknięciem w przycisk SPAM. Czyli chwytliwy klikalny temat wcale nie musi realizować założonych celów, dokładnie jak spodnie założone na głowę.

"Dostaję tyle maili dziennie, że aż tracę głowę"
— Maria Antonina

Jaki tytuł maila by go otwierano?

Z mojego doświadczenia, i setek wysłanych kampanii wynika, że (na dzień dzisiejszy) najskuteczniejsze są krótkie jedno-dwu wyrazowe tematy, takie jak: „To koniec”, „Zaczynamy”, „Banki?” itp. W przeciwieństwie do długich wyrazów. Poniżej statystyka jednej kampanii z tytułem „psychopata”.

ux maile

Dodatkową rzeczą, którą można zrobić to ustawić wysyłką powtórną do osób, które nie otworzyły maila. Ja przygotowałem taką wysyłkę, z innym tematem i ustawiłem automatyczną wysyłkę 24h później do wszystkich, którzy nie otworzyli maila. Dzięki temu w sumie miałem ponad 30% otwarć! Jeżeli nie masz takiej opcji w swoim systemie to polecam, ten z którym współpracowałem MailerLite.pl.

Ponadto pamiętaj, że w wielu programach po tytule pojawia się pierwsze zdanie z maila, dlatego warto jest o nie zadbać i w nagłówku umieścić dodatkową informację, skłaniającą do klikania. Zobacz na przykładzie Booking.com.

ux mail

Jaka treść maila aby klikali?

Jako pierwsze musisz wziąć pod uwagę fakt, że maile konsumuje się nie tylko na służbowym laptopie ale na tabletach, telefonach a nawet na zegarkach (sic!). O urządzeniach dla niewidomych nie wspominając. Tworząc szablon maila korporacyjnego pojawia się pokusa by nawiązywał do strony firmowej. Tylko w tym momencie dalej warto jest mieć z tyłu głowy cel naszej komunikacji.

Czym prostsza forma tym częściej klikany mail (w moich przypadkach) dlatego sugeruje ładną czcionkę nie mniejszą niż 14 px, szerszą interlinie (minimum 1.5) i jasno wydzielone części za pomocą nagłówków. Jeżeli stosujesz guziki, które mają powodować akcję pamiętaj by były w dostępnym miejscu. Pamiętaj, że muszą być gotowe do kliknięcia za pomocą kciuka na telefonie komórkowym. Lepiej guzik przygotować za pomocą CSS niż przy pomocy Photoshopa. Bitmapa będzie wczytywała się dłużej.

Ponadto prosta forma całego maila sprawi, że wiadomość pojawi się w ułamku sekundy. Bez znaczenia będzie dostęp do sieci LTE czy szerokopasmowego Internetu. Pobranie takiej wiadomości zajmie ułamek sekundy i pochłonie mało transferu.

Kilka dodatkowych Email Marketingowych UX sztuczek

  • Staraj się personalizować wiadomości, (imię oraz nazwisko)

  • Pisz naturalnie, cały korpo język odstrasza

  • Staraj się nie przekraczać 500 słów, staraj się przekazać swoją myśl prosto i krótko

  • Ucz się od najlepszych, rekomenduje zapisać się do list Help Scout są genialni w email marketingowym UX

  • Bądź osobą, nie wysyłaj maila jako firma, staraj się je podpisywać konkretną personą

  • Wykorzystują końcówkę P.S. dzięki niej możesz przemycić promocje, czy okazje

Obecnie realizuję projekty UX/UCD dla Ministerstwa Finansów, w ramach spółki celowej Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o.

View Comments

There are currently no comments.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post