Blog UX – User Experience. Narzędzia, badania, warsztaty, książki.

Ludzie czytają strony www coraz rzadziej. Czytane są wyłącznie strony interesujące danego użytkownika. Niestety też nie zawsze, bo gdy przyzwyczaisz się do ulubionego bloga, to tylko wybrane sekcje będą interesujące i to na nich skupisz uwagę. Ludzie skanują strony. W przeciągu sekundy są w stanie ocenić czy strona odpowiada na dane zapytanie, czy znajduje się tu to czego szukam. Skanując strony www skupiają uwagę na: nagłówkach, podkreślonych frazach, wyróżnionych elementach.

Dlatego nie spodziewaj się, że ktoś będzie czytał Twoją stronę od A do Z. Jeżeli nie potrafisz przekazać swojej myśli, pomysłu, usługi w jednym zdaniu to znaczy, że jeszcze nie odrobiłeś pracy domowej. Każdy Twój pomysł ma się mieścić w jednym zrozumiałym zdaniu.

"Kiedy szukam mascarpone w Lidlu nie czytam etykiet, szukam tylko odpowiedniej lodówki"
— Aleksander Macedoński

Kilka informacji na temat tego jak ludzie czytają strony www

  • Większość ludzi skroluje tylko 50 – 60% strony www, jeżeli tam nie zawrzesz odpowiedzi na jego pytanie ucieknie
  • Ilość udostępnień a przeczytań Twoich treści nie mają związku. Ludzie potrafią udostępniać Twoje treści bez zapoznania się z nimi (Tak ludzie zachowują się logicznie i są przewidywalni)
  • Mniej niż 20% treści na stronach jest obecnie czytana przez użytkowników
  • Okazuje się, że krój czcionki, interlinia oraz wielkość nagłówków mają wpływ na czytelnika. Jakob Nielsen uzyskał 124% więcej czasu poświęconego na czytanie artykułów, tylko dzięki modyfikacjom graficznym swoich artykułów.

Kiedy ludzie czytają wszystko co im napiszesz?

  • Kiedy znajdą dokładną odpowiedź na pytanie, które zadali. Kiedy tekst jest uzupełnieniem odpowiedzi jest szansa, że przeczytają cały.
  • Badania dowodzą, że ludzie chętniej konsumują treści na dużych ekranach, czym większy ekran tym więcej treści czytają (Do 30 cali, tv się nie liczą).
  • Badania pokazują, że niewielki odsetek ludzkości zamiast skanować, zagłębia się w lekturze od początku do końca.

Na podstawie http://uxmyths.com

Obecnie realizuję projekty UX/UCD dla Ministerstwa Finansów, w ramach spółki celowej Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o.

View Comments

There are currently no comments.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post