Blog UX – User Experience. Narzędzia, badania, warsztaty, książki.

Jeździmy hybrydowymi samochodami wyposażonymi w silniki elektryczne, monitorujemy rozbłyski słoneczne wpływające na pracę naszych telefonów komórkowych, uczymy komputery odczytywania naszych emocji za pomocą kamer w laptopach, sprowadzamy asteroidy na orbitę ziemi i można by pomyśleć, że ludzkość jest już na innym poziomie. Niestety nic z tych rzeczy. Jak widzę niektóre rozwiązania liderów w branży IT, to zastanawiam się czy my nadal nie znajdujemy się w internetowym średniowieczu.

Mam już spore doświadczenie ze stronami www, a co za tym idzie z różnorakimi usługodawcami oferującymi różne oferty hostingów. Tanie, których jakość jest porównywalna do czekoladopodobnych mikołajów w Realu smakujących jak formalina zmieszana z woskiem z uszu i tych drogich, które kosztowały tyle, że można by opłacić za nie pół etatu profesjonalnego admina i małej Syryjskiej rodzinki.

LinuxPL.com 4 największy hosting w Polsce

Bohaterem dzisiejszego wpisu jest hosting LinuxPL.com. 4 największy dostawca usług hostingowych w Polsce, posiadający ponad 45.000 klientów. Firma na stronie informuje nas, że rozwojem zajmuje się ponad 30 osób. Więc mamy do czynienia z liderem IT, któremu zależy na klientach.

1. Fuckup LinuxPL.com

Najważniejszym dupochronem w przypadku zmian i modyfikacji naszych stron oraz projektów jest backup. Na tym serwerze trzymamy akurat sporo stron w oparciu o mojego ukochanego WordPressa. Jednakże jak każda kochanka, WP ma swoje chwile słabości. Po automatycznej aktualizacji skryptów mogą wystąpić nieprzewidziane konsekwencje. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z autorskim szablonem. Tak jak przed każdą aktualizacją zlecam backup. Za zarządzanie w LinuxPL.com służy nam DirectAdmin w wersji 1.44.3, który został wydany 26 grudnia 2013, czyli chłopaki nie aktualizowały go od przeszło 2 lat. Do dziś wyszło już 16 wersji, aktualna to 149.1.

Teraz to co najlepsze, wybieram zakres kopii zapasowej i otrzymuje taki radosny komunikat:

 

linuxpl

To zupełnie zrozumiałe, że przesunięto backupy na godziny wieczorne, kiedy serwery nie mają aż takiego obciążenia. Tylko żeby mi kazać logować się po 23 i przed 7 rano, tylko po to aby zrobić kopię zapasową? Ja rozumiem, że w urzędzie skarbowym to trzeba przyjść, bo ludzie pracują w odpowiednich godzinach ale maszyna? Czy nie można było zakolejkować za pomocą CRONa tego zadania na serwerze? A nawet gdyby DirectAdmin z 2013 roku nie miał takiej możliwości, to czy nie można by było wysłać ticketa, dla BOK by IT by zrobili to jak już nastanie ta nieludzka godzina?

2. Fuckup LinuxPL.com

Jako, że nie planuje spędzać całego życia przed komputerem, postanowiłem napisać z mojego autoryzowanego w systemie adresu email do IT aby sami odpalili ten backup. I zobaczcie jaką odpowiedź otrzymałem:

linuxmail

Gińcie CRMy, kalendarze w Googlu, budziki w telefonach, gińcie notatniki z zadaniami na cały dzień. Pan poprosił mnie abym mu przypomniał o 20 ….. za pomocą maila, że ten backup trzeba wykonać. Czyli oszczędziłem całe 3 godziny, tyle wygrać.

Podsumowując (tl;dr)

Nowoczesny prężny usługodawca hostingów nie potrafi zaplanować Twojego backupu za pomocą systemu, a jego pracownicy proszą abyś im o tym przypomniał nocą za pomocą maila, bo mogą o tym nie pamiętać. A wystarczyło ustawić ticket do wewnętrznego CRMa, z zakresem danych do kopii zapasowej.

Obecnie realizuję projekty UX/UCD dla Ministerstwa Finansów, w ramach spółki celowej Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o.

View Comments

There are currently no comments.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.