Blog UX – User Experience. Narzędzia, badania, warsztaty, książki.

Grupy Focusowe

Genie McDonald, Senior Interaction Designer at Travelport
Genie zdradziła, że najlepszym testem są obserwacje użytkowników jak pracują z produktem. Ważne jest aby dzielić grupy testerów ze względu na ich profil (wiek, profesja, doświadczenie etc.). Istotne jest również aby zrozumieć każdego użytkownika, do czego istotny okazuje się być wywiad bezpośredni. Ponadto ciekawym narzędziem może być stworzenie grupy fokusowej i zlecenie im zadania wspólnego rozwiązania problemów, które wszyscy dostrzegają. To może okazać się bardzo inspirujące.

Testowanie architektury informacji

Thai Dang, Senior User Experience Architext at KIT Digital, Inc
Testowanie łatwości w dotarciu do informacji może być kluczowe. Znalezienie silnych i słabych stron konstrukcji bywa inspirujące dla project managerów oraz UI designerów. Warto zadać sobie trud i wybrać najistotniejsze z perspektywy celu informacje. Warto je przetestować na dużej grupie użytkowników. Do małych projektów mogą wystarczyć prototypy rysowane na kartce, jednak poleca się bardziej zaawansowane narzędzia do prototypowania.

Zdalne testy

Ian Franklin, Business Psychologist and User Experience Consultant
Testy zdalne to przede wszystkim środowisko, które jest dla nas naturalne. Co nie tylko powiększa pulę dostępnych testerów, ale sprawia, że dochodzimy do odrobinę innych wniosków. Obecnie narzędzia pozwalają na testowanie aplikacji mobilnych jak i stacjonarnych co bardzo ułatwia proces. Co dodatkowo obniża koszty dużej puli testerów. Takie testy mogą zostać uruchomione nawet przy minimalnym budżecie. Wadą tego rozwiązania jest brak bezpośredniej moderacji co utrudnia wychwycenie wszystkich wskazówek takich jak np. grymasy czy mowę naszego ciała, która może niekiedy okazać się kluczowa.

Beta testy

Karin Dames, Test Coordinator at Mobistar
Karin ma ciekawe podejście na temat beta testów. Sugeruje, że po za ciekawym feedbackiem od grupy, która znajduje się w zainteresowaniu firmy, otrzymujemy jako skutek uboczny reklamę. Oczywiście nie powinniśmy robić szerokiej pre-kampani z aplikacją pełną błędów, ale kampanii produktu który jest już niemal gotowy do wejścia na rynek, warto tego dokonać chociażby z samego marketingowego punktu widzenia.

Pamiętniki użytkowników

Amy Tandon, Product Manager at RockeTalk
Amy sądzi, że żadna ilość narzędzi i zdalnych testów nie może zastąpić interakcji bezpośredniej z użytkownikiem. Warto jest aby dodatkowy tester nie korzystał wcześniej z waszego produktu. Czyli odpadają dotychczasowi testerzy czy wasi koledzy z pracy. Ponadto warto jest im zaoferować więcej czasu na testy 4 – 5 dni, aby mogli zgromadzić wartościowe wskazówki na podstawie bliskiego kontaktu z nowym produktem. Ilość czasu powinna być zależna od użytkowników. To oni dobiorą najlepszą ilość czasu. Ważne z perspektywy Amy jest brak superrewizji czy nadzoru. Wystarczy użytkownikom kazać pobawić się naszym rozwiązaniem, odkryć je po swojemu. Warto również pamiętać, że potencjalni testerzy z bliskiego kręgu, którzy obiecują „grać nowych użytkowników” mogą zaburzać ocenę, ponieważ ich przyzwyczajenia oraz przekonania mogą inaczej wpływać na ich decyzję oraz pracę, dlatego warto jest ich wykluczyć na tym etapie.
Artykuł został stworzony przez Danielle Arad dla http://blog.usabilla.com nie jest to dokładne tłumaczenie ale bardziej moja interpretacja tego co stworzyła Danielle.

Obecnie realizuję projekty UX/UCD dla Ministerstwa Finansów, w ramach spółki celowej Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o.

View Comments

There are currently no comments.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post