Blog UX – user experience. Psychologia w IT, marketing, testy A/B

Ludzie czytają strony www coraz rzadziej. Czytane są wyłącznie strony interesujące danego użytkownika. Niestety też nie zawsze, bo gdy przyzwyczaisz się do ulubionego bloga, to tylko wybrane sekcje będą interesujące i to na nich skupisz uwagę. Ludzie skanują strony. W przeciągu sekundy są w stanie ocenić czy strona odpowiada na dane zapytanie, czy znajduje się tu to czego szukam. Skanując strony www skupiają uwagę na: nagłówkach, podkreślonych frazach, wyróżnionych elementach.

Dlatego nie spodziewaj się, że ktoś będzie czytał Twoją stronę od A do Z. Jeżeli nie potrafisz przekazać swojej myśli, pomysłu, usługi w jednym zdaniu to znaczy, że jeszcze nie odrobiłeś pracy domowej. Każdy Twój pomysł ma się mieścić w jednym zrozumiałym zdaniu.

"Kiedy szukam mascarpone w Lidlu nie czytam etykiet, szukam tylko odpowiedniej lodówki"
— Aleksander Macedoński

Kilka informacji na temat tego jak ludzie czytają strony www

  • Większość ludzi skroluje tylko 50 – 60% strony www, jeżeli tam nie zawrzesz odpowiedzi na jego pytanie ucieknie
  • Ilość udostępnień a przeczytań Twoich treści nie mają związku. Ludzie potrafią udostępniać Twoje treści bez zapoznania się z nimi (Tak ludzie zachowują się logicznie i są przewidywalni)
  • Mniej niż 20% treści na stronach jest obecnie czytana przez użytkowników
  • Okazuje się, że krój czcionki, interlinia oraz wielkość nagłówków mają wpływ na czytelnika. Jakob Nielsen uzyskał 124% więcej czasu poświęconego na czytanie artykułów, tylko dzięki modyfikacjom graficznym swoich artykułów.

Kiedy ludzie czytają wszystko co im napiszesz?

  • Kiedy znajdą dokładną odpowiedź na pytanie, które zadali. Kiedy tekst jest uzupełnieniem odpowiedzi jest szansa, że przeczytają cały.
  • Badania dowodzą, że ludzie chętniej konsumują treści na dużych ekranach, czym większy ekran tym więcej treści czytają (Do 30 cali, tv się nie liczą).
  • Badania pokazują, że niewielki odsetek ludzkości zamiast skanować, zagłębia się w lekturze od początku do końca.

Na podstawie http://uxmyths.com

Typ od psychologii i IT, czyta w ludziach by wiedzieć więcej o stronach www.

View Comments

There are currently no comments.
Next Post